Google+ Followers

środa, 29 kwietnia 2015

HOLOKAUST, A PRZEPOWIEDNIE BIBLIJNE...

Czy historią Izraela rządzi przypadek?  
No cóż… według Biblii został przecież przepowiedziany pobyt w niewoli egipskiej, asyryjskiej, a także babilońskiej.  I stało się wedle przepowiedni. Przewidziano także rozproszenie tego narodu, wielowiekowe krwawe prześladowania, a także powrót narodu izraelskiego do ziemi obiecanej. 
I tu nasuwa się pytanie: 
Czy w takim układzie można zaryzykować stwierdzenie, że holokaust został przepowiedziany? 
A jeśli tak, to czy był on karą Bożą za grzechy Żydów? Niektórzy rabini, głównie o poglądach ortodoksyjnych uznają holokaust za karę Bożą. Jednak większość Żydów traktuje Holokaust jako zbrodnicze działanie nie tylko przeciwko Żydom, ale także przeciwko samemu Bogu.

Nie można też zapominać, że drogę do Holocaustu utorował m.in. katolicki i protestancki antyjudaizm. 
Na obu tych tradycjach kościelnych ciąży bowiem brzemię nienawiści do Żydów. Szczególnie negatywną rolę odegrało w tym dramacie papiestwo, które podpisało konkordaty z faszystowskimi rządami Włoch, Hiszpanii i Niemiec i zachowało podejrzane milczenie w obliczu straszliwych zbrodni popełnianych na narodzie żydowskim. 
Ale czy mogło być inaczej, skoro przez wszystkie wieki najwyżsi przedstawiciele Kościoła rzymskiego wpajali ludziom, że los Żydów to kara za odrzucenie i ukrzyżowanie Chrystusa?      
Poza tym bez winy nie pozostają i inne narody, które zachowały obojętność i bierność wobec masowej zagłady Żydów. Kiedy w 1938 r. prezydent Roosevelt zwołał we Francji konferencję, aby zastanowić się nad losem europejskich Żydów, z przedstawicieli trzydziestu państw tylko Dania i Holandia były gotowe przyjąć kilka tysięcy potomków Abrahama. Ale na tym nie koniec: winę bowiem ponoszą również sami Żydzi, konkretnie ci, którzy żyli w Ameryce bezpiecznie i dostatnio, a prawie nic nie zrobili, by pomóc swoim braciom.    
Holocaust obnaża więc i potępia zarówno polityczny, rasistowski, jak i religijny antysemityzm oraz obciąża wszystkich, którzy bezpośrednio lub pośrednio przyczynili się do tej straszliwej zbrodni.  
Z biblijnego punktu widzenia Holocaust mógł być owym „wielkim uciskiem, jakiego nie było od początku świata aż dotąd, i nie będzie” ( i to zagadnienie zostawiam w formie przypuszczenia) 
Myślę sobie, że do  zbrodni tej nie musiało dojść, przynajmniej na taką skalę, gdyby Żydzi nie ufali nadmiernie poczuciu własnego bezpieczeństwa, żyjąc w tak nieprzyjaznym otoczeniu; gdyby wzięli pod uwagę biblijne zapowiedzi i przestrogi oraz gdyby nie iście szatańska strategia ich wrogów. Bo Bóg nikogo nie determinuje do zła. Czynią to zwykle ci, którzy znajdują się pod przemożnym wpływem mocy ciemności, jak Hitler, który „zahipnotyzował” wszystkich swoich współobywateli, aby wymordować Żydów.   

3 komentarze:

 1. Juz w sredniowieczu palana nienawiscia do Zydow.
  Inkwizycja wziela swoj poczatek w Hiszpani, jej celem bylo odebranie majatkow zydowskich i tym sposobem finansowanie m.in wypraw Pana K. Kolumba.
  A potem bylo juz tylko gorzej.

  W mmoim odczuciu Zydzi sa winni sami sobie- to narod, ktory nie darzy szacunkiem nikogo.
  I nie mowie tu tylko o odlamach hasydzkich.

  Wydaja mi sie, ze nigdy nie bedzie pokoju, jezeli nie uszanujemy swojej odrebnosci. Nie tylko tradycji, religi, wartosci ale i kultury i sposobu na zycie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli to było przeznaczenie przepowiedziane i zapisane - było nieuniknione. A z drugiej strony warto zadać sobie pytanie - dlaczego byli tak znienawidzeni????? Żyli w rozproszeniu i w kazdym kraju, w jakim żyli kochni raczej nie byli. Dlaczego????????

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż, jest to problem związany z antysemityzmem, przynajmniej próbę odpowiedzi na Twoje pytanie znajdziesz w poście "Przepowiednie biblijne 2" Serdeczności

   Usuń