Google+ Followers

sobota, 25 kwietnia 2015

PRZEPOWIEDNIE BIBLIJNE 2

Tak jak pisałam w poprzednim poście, dzisiaj na temat spełniających się proroctw biblijnych.

W latach 66-70 po Chrystusie, kiedy to doszło do powstania żydowskiego przeciwko rzymskiemu okupantowi, które zakończyło się zniszczeniem świątyni przez wojska Tytusa i   śmiercią około miliona Żydów.  
(Księga Daniela 9: 26 „ A po sześćdziesięciu dwóch tygodniach Pomazaniec będzie zabity i nie będzie go; lud księcia, który wkroczy, zniszczy miasto i świątynię; potem aż do końca będzie wojna”) 
I tu wyjaśniam, że właśnie Tytus – generał rzymskiej armii był księciem, synem cesarza Wespezjana, jak podaje Biblia przeszło 2000 lat przed zdarzeniem)

Później było już tylko gorzej, bo do prześladowań Żydów dołączyła religia, która wyrosła z judaizmu czyli chrześcijaństwo. 
Już w II wieku, niektórzy przywódcy religijni (głównie w Rzymie), aby ich nie mylono z Żydami (wierzyli przecież w tego samego Boga, posługiwali się Biblią i również zachowywali szabat), postanowili całkowicie zerwać z wszystkim, co miało związek z judaizmem, aby w ten sposób uniknąć represji. Wymyślono też tzw. teologię zastępstwa (jedna z głównych przyczyn antyjudaizmu), która zrodziła się z tendencyjnego tłumaczenia niektórych tekstów ewangelicznych. Głosiła ona, że lud Izraela przestał być ludem wybranym, bo takim jest Kościół. Przypomnijmy, że tezy te zawarte były już w listach Ignacego z Antiochii (70-107), który twierdził, że Kościół jest nowym Izraelem, oraz w Liście Barnaby (ok. 130), który zaprzeczał jakoby Żydzi kiedykolwiek pozostawali w przymierzu z Bogiem. 
Izraelitów przedstawiano wręcz jako ludzi chorych na umyśle, bałwochwalców, morderców – ludzi do cna zdeprawowanych.
Najcięższym jednak przestępstwem, za który należało karać Żydów, był stale podnoszony zarzut o Bogobójstwo – ukrzyżowanie Jezusa. Dlatego też Jan Chryzostom (344-407) twierdził: ,,(…) nie ma już dla was ani możliwości poprawy, ani przebaczenia, ani usprawiedliwienia (…) Bóg was nienawidzi”
Jak widać, już same przyczyny natury religijnej – szczególnie oskarżanie Żydów o odrzucenie i ukrzyżowanie Chrystusa oraz wciąż na nowo powtarzane tezy o ich rzekomym odrzuceniu przez Boga, bezustanne oskarżenia o bezbożność, o zagrożenia płynące z ich strony dla Kościoła,  wystarczyłyby w zupełności, aby Żydzi stali się przedmiotem niekończącej się nienawiści i ciągłych ataków.

Co gorsza, antyjudaizm religijny, polityczny i ekonomiczny przetrwał do naszych czasów. Trudno się też temu dziwić, skoro często sami papieże, a nawet niektórzy reformatorzy propagowali tę nienawiść. 
Przypomnijmy, że na długo przed Hitlerem to właśnie papież Innocenty III na Soborze Laterańskim IV (1215) postanowił, że Żydzi będą nosić na ubiorze specjalny znak lub specjalny kapelusz, który odróżniałby ich od społeczności katolickiej. 
 Do prześladowania Żydów przyczynili się także niektórzy przedstawiciele Oświecenia, ultrakonserwatyści francuscy, a w szczególności nacjonaliści niemieccy. Właściwie cała Europa była (ośmielę się napisać, że jest w dalszym ciagu) przesiąknięta antysemityzmem religijnym, rasistowskim i ekonomicznym, a kulminacją tego był Holocaust. Czy był on jednak karą, jaką Bóg dotknął Żydów za ich grzechy?
Według Biblii historią Izraela nie rządzi przypadek. Przepowiedziany bowiem został zarówno jego pobyt w niewoli egipskiej, asyryjskiej, jak i babilońskiej. I dokładnie tak się stało. Przepowiedziano też jego rozproszenie oraz wielowiekowe krwawe prześladowania i jego powrót do ziemi praojców. 
Czy to jednak znaczy, że i Holocaust został przepowiedziany? A jeśli tak, czy był on karą, jaką Bóg dotknął Żydów za ich grzechy? Poza tym – co z powrotem Żydów do ich historycznej ojczyzny i powstaniem państwa Izrael? Czy również te wydarzenie można zaliczyć do spełnionych proroctw?
O tym w kolejnym poście.


4 komentarze:

 1. Wyjaśniłaś źródło antysemityzmu.
  Ciekawe informacje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak... Nie wspomnę o średniowiecznych krucjatach zwoływanych przez papieży w celu niszczenia ,,wroga Boga” Mordy na Żydach traktowano przecież jako czyn miły Bogu, gwarantujący odpuszczenie wszelkich grzechów. Aaaaa... była przecież także szalona inkwizycja - palenie żywcem Żydów oraz synagog, zakazy kupowania u Żydów, konfiskowanie przy byle okazji ich mienia, a do tego przedstawianie ich jako dzieci diabła i obarczanie odpowiedzialnością za wszelkie niedole i zło świata. A zatem nic dodać, nic ująć, antysemityzm jak się patrzy... Pozdrawiam

   Usuń
  2. Zapomniałaś dodać, że Żydzi nie mogąc posiadać ziemi parali się lichwą, co powodowało, że zadłużali się u nich ludzie siedzący na tyle wysoko, żeby później mogli bezkarnie siać nienawiść. Ale nadal ... gdzie są te "wszystkie narody" które uprowadziły Żydów do niewoli wg Łukasza? Prześladowania wynikały z tego, że nie życzono sobie ich obecności.

   Usuń
  3. Odp. w poprzednim poście... a co do lichwy, zgadzam się z Tobą, oczywiście :)

   Usuń