 |
John Martin, Upadek Niniwy |
Wszyscy wiemy, że autorytet Pisma Świętego jest kwestionowany coraz powszechniej.
Wiele rzetelnych dowód świadczy jednak o jego wiarygodności, wystarczy przyjrzeć się pewnym faktom i odkryciom. Znane są proroctwa na temat Niniwy z Ks. Jonasza, Nahuba i Sofoniasza, które jak się okazuje stanowią mocny argument za wiarygodnością Pisma.
Niegdyś uważano, że biblijne relacje na temat istnienia Niniwy są nierealne, a w najlepszym razie mocno przesadzone, ponieważ nie natrafiono na żaden ślad tej asyryjskiej metropolii.
Za sprawą archeologów Emila Bottiego i Henrego Layarda, którzy natrafili w Mezopotamii na ruiny biblijnych asyryjskich pałaców, odkryto Niniwą.
Podróżnicy, którzy wędrowali po terenach Mezopotamii, często napotykali wzgórza, kopce sięgające nieraz kilkudziesięciu metrów wysokości, sądząc że są to naturalne wzniesienia. Tymczasem okazało się, że to ruiny dawnych miast. Jako, że w Mezopotamii budowano z gliny, kiedy te budowle niszczały, na gruzach budowano kolejne i kolejne. Z czasem wzgórza zasypał piasek i uchodziły za naturalne wzniesienia.
Tymczasem wzgórzami zainteresował się Emil Botta – włoski archeolog, który skupował od Beduinów przeróżne stare przedmioty. Po pewnym czasie zorientował się, że przedmioty pochodzą właśnie z owych piaskowych wzgórz. Gdy rozpoczął prace wykopaliskowe odkrył pałacowe ruiny.
Zainteresowany odkryciami Botty, Henry Layard – angielski podróżnik i archeolog zaczął badać kolejne wzniesienia. W czasie prac wykopaliskowych bardzo szybko natrafił na kolejny asyryjski pałac. Metropolią, którą odkrył było Kalach, miasto wcześniej znane jedynie ze Starego Testamentu, czytamy o nim w Ks. Rodz. 10:12
Nieco później oczom Layarda ukazał się pałac Sanheryba, a także kolejne pałacowe ruiny wraz z biblioteką króla Aszurbanipala, gdzie zachowało się ponad 20 tysięcy tabliczek klinowych. Zanim je odczytano, Layard domyślał się, że odkrył biblijną Niniwę, ponieważ oba pałace, które znalazł były spalone, jak przepowiedziano w Biblii. Odczytanie tabliczek klinowych potwierdziło biblijne relacje na temat tej wielkiej, asyryjskiej stolicy. Od tej pory Niniwa stała się faktem jak i jej proroczy, tragiczny koniec.
Biblia jest wiarygodna i spójna.
Polecam TAJEMNICE BIBLII I STAROŻYTNOŚCI -dr Alfred Palla. Auror przedstawia wiele dowodów świadczących o historycznej rzetelności Biblii, a także szczegóły dotyczące wielu biblijnych proroctw, które wypełniły się literalnie.